Województwo świętokrzyskie słynie z wielu atrakcji i ciekawostek historycznych. To miejsce, jakie nie istnieje oczywiście ciekawe jak pozostałe w Polsce, przecież pamięta mnóstwo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.
Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.
Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o dużej historii, w jakim łączyły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie uzyskały w 1364 roku, i przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto odwiedzić Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały postawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, jakim jest droga Sienkiewicza.
To miejsce historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna wiąże się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest idealnie zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najdoskonalszych mieszkań tego urokliwego miasta. Jedną z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze względu na własne miejsce „Małym Rzymem”, umieszczony istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.
Warto też zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i dzieli je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to świetne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To wyjątkowa brama miejska, która wzięła się do własnych klimatów. By zobaczyć miasto z kolejnej części warto zobaczyć podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i przeprowadza przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.
Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie
Miłośnicy życia z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie niemożliwa, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a szlaki nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze dostają się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.
W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania mężczyzny w obecnym rejonie, datowane na moment paleolitu. Góry Świętokrzyskie to i miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i zapewnienia ludowe, modne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to miejsce obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.
Szlakiem domów i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork
Kurozwęki to miejsce, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, lecz także największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest więc drink z najstarszych, murowanych zamków w Polsce. Pałac jest tani dla turystów i można go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w której stał Henryk Sienkiewicz.
Obecnie została zmodyfikowana w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacji o tym zajęciu pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a zrealizowała w 1644, stara ostatnie reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najistotniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dziś zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.
Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz też pięknem przyrody.
Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie